"Париж на Дунаї" - саме так називають це місто його жителі і гості, які отримують таке враження з перших же хвилин перебування в ньому. Прекрасні мереживні мости, горбиста Буда, метушливий Пешт і Дунай, що розділив на дві частини і угорську столицю, і саму Угорщину. Вузькі романтичні вулички середньовічної Буди і чудові палаци, базиліки, громада собору Св. Іштвана, суперсучасні ділові комплекси, паркові ансамблі і прямі проспекти Пешта - все це Будапешт - велике місто, що вільно розкинулося на берегах легендарного Дунаю!
Угорщину, також як і Францію, назвиют раєм для гурманів, і до Будапешту це визначення підходить в першу чергу. Сотні чудових ресторанів, відмінна національна кухня (до речі, неодмінно замовте угорський гуляш, Вам подадуть його на вогні, в маленькому казанку), чудове вино - все це зближує дві великі метрополії, з однією лише відмінністю - будапештські ціни на декілька порядків нижче паризьких (розкішна вечеря з вином і живою фольклорною музикою обійдеться Вам не більш $ 10 на людину).
Як і в Парижі, музика тут всюди. Здається, що вса це величезне місто живе під мелодії угорських танців Брамса і несамовитих оперет Кальмана. Ну а що до романтики, то прогулянка з коханою людиною дунайськими набережними, або тінистими бульварами запам'ятається Вам на все життя.
Не забудьте, що Будапешт - місто цілющих термальних вод і не пропустіть випадок побувати в його знаменитих купальнях!
Архітектурний ансамбль Будапешта склався в основному в XIV - XX ст. Цілий ряд будівель і пам'ятників був зведений в кінці XIX ст. - напередодні святкування в 1896 р. тисячоліття здобуття угорцями своєї батьківщини. Це будівлі Парламенту, Рибацький бастіон, галерея мистецтв. В цей же час була побудована фортеця Вайдахуняд - ансамбль з 21 будівлі, що демонструє угорські архітектурні стилі від романської епохи до бароко. Однією з найкрасивіших будівель Будапешта, безсумнівно, є парламент, що має характерні риси епохи ренесансу і нагадує аналогічну будівлю в Лондоні. Саме в Парламенті почала функціонувати перша в Угорщині система парового опалення. Парламент - найбільша будівля країни, постійне місце Державних зборів. З 2000-го року відвідувачі можуть подивитися тут реліквії, приналежності угорської коронації: корону святого Іштвана, булаву держави і шаблю періоду ренесансу.
Не менш примітною є і Церква Матяша в готичному стилі, названа на честь благородного короля, який двічі в ній вінчався. Будівництво храму тривало з XIII по XV століття. Після перебудови в неоготичному стилі церква зберегла внутрішню красу, створену 700 років тому. Краса і цілісність цієї церкви в усі століття залучала безліч захоплених мандрівників. Навіть турки, що захопили Буду в 1541 році, не зруйнували храм, а лише замазали фрески. Чудова акустика церкви зробила її прекрасним місцем для проведення концертів. У церкві з прекрасною акустикою, яка колись була церквою коронації, часто організовують концерти органної музики. Тут також можна бачити копію угорської корони.
Поруч з Церквою Матяша в 1905 році був побудований Рибацький Бастіон звитонченими білосніжними вежами. З його стін відкривається чудовий вид на Пешт, а, затримавшись тут за горнятком чаю, можна спостерігати, як місто занурюється в сутінки, і безліч вогнів починають висвітлювати величний Парламент і мости через Дунай. Рибальський бастіон побудований на місці середньовічного рибного ринку, звідси походить і його назва. Його спорудження планувалося не лише як заключний акорд в створенні вигляду Кріпосного району - він повинен був стати окрасою панорами, що відкривається з набережної Пешта. З часу зведення, Рибацький бастіон завжди привертав і привертає місцевих жителів і туристів незвичайною красою та витонченістю, а також чудовим видом на Дунай і протилежний берег, який відкривається з його тераси. У підніжжі Рибацького бастіону можна оглянути церкву середньовічної каплиці Святого Михайла.
На горі Геллерт поставлений пам'ятник Свободи, що так по-справжньому і не став символом міста. Раніше цей пам'ятник був скульптурною композицією, але в 1992 році частину пам'ятника-фігуру радянського солдата - демонтували. Тут же знаходиться Цитадель, споруджена австрійцями в 1849 році. Перед парком знаходиться велична Площа Героїв з помпезною колонадою і 36-метровим стовпом, увінчаним скульптурою Архангела Гавриїла. На цій же площі розташовується Музей образотворчого мистецтва.
Фортечний район - одне з найромантичніших місць Будапешта, куди можна зазирнути навіть для короткої прогулянки. Якщо йти з боку палацу, Ви минаєте колишню ринкову - нині Парадну площу (Disz ter). При в'їзді зі східної та західної сторони можна помітити сліди старих міських воріт. Звивисті вулички і вузькі будинки збереглися з часів середньовіччя, подекуди їх прикрасою служать чудові готичні вікна та двірні оклади. Елегантні будівлі в стилі бароко і цопф - пам'ять про відновлення післятурецького часу.
Південну частину Кріпосного пагорба обіймає колишній Королівський палац. Один із символів країни, який в період ХVII - ХХ століттями стояв на перехресті війн. Середньовічна будівля була зруйнована під час військових дій проти турків. Однак знищено було не все, а лише наземна частина споруди. Потім територія майданчика була підсипана до нового рівня, і зведений нинішній імпозантний палац. Будівництво нового палацу закінчилося до 1790 р., однак незначні перебудови і доповнення тривали постійно. Сучасний вигляд у стилі бароко будівля набула до кінця XIX століття. У роки Другої світової війни палац повністю згорів. Після його відновлення тут знайшли для себе місце Музей історії Будапешта, Угорська національна галерея, Бібліотека ім. Сечені і Музей сучасного мистецтва - Музей "Людвіг".
Печера Палвелді - одна з відвідуваних туристами печера Будапештських гір. Інтерес до печери дає пересвіт сталактитів-сталагмітів різної форми (схожі на слона чи крокодила). Повітря печери має лікувальні властивості.
Купальні Сечені. Це найбільша купальня Європи та друга у світі. Крім того, вона безумовно є найкрасивішою купальнею Будапешта. Вода в купальню подається зі свердловин глибокого буріння з глибини близько 1 км. Температура надходження води 76С. Воду із свердловин охолоджують і наповнюють нею басейни. Гаряче джерело знайдене в 1879 році. Головна будівля в стилі необароко побудувана в 1913 році, в 1927 році був побудований басейн. Вже о 6 ранку сюди підтягуються постійні відвідувачі, а ближче до полудня - туристи, охочі не тільки викупатися, але і оглянути красиві павільйони купалень, декоровані в стилі необароко. Написи на англійській мові тут практично відсутні, але персонал вельми люб'язний і охоче допомагає іноземним гостям. Температура води в басейнах, розташованих і на вулиці, і в приміщенні, круглий рік постійна, близько 32 С. Завсідники купалень проводять час за партіями плавучих шахів.